VSTV BiH dobitnik „Srebrenog Pečata rodne ravnopravnosti“: prva institucija u Evropi i na Balkanu sa ovom vrstom priznanja
UNDP-ova vodeća inicijativa za postizanje ravnopravnosti spolova u javnim institucijama
Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine je prva javna institucija u Bosni i Hercegovini, kao i prva u Evropi i regiji, koja je certificirana u UNDP-ovom programu „Pečat rodne ravnopravnosti“. Dobivši srebrni pečat, VSTV BiH je postao predvodnik u izvrsnosti u oblasti ravnopravnosti spolova - uvođenjem transformativnih praksi, usklađivanjem svojih propisa, procedura i funkcionisanja sa globalnim standardima kvalitete po pitanju ravnopravnosti spolova koje Pečat predstavlja. VSTV BiH na ovaj način aktivno radi na jačanju internih kapaciteta za integraciju rodne jednakosti, a kako bi u budućnosti, u okviru svojih nadležnosti, bilo garant veće rodne ravnopravnosti i osnaživanja žena u okviru njihovih oblasti rada i djelovanja. VSTV BiH je ispunilo 30 od 40 pokazatelja Programa, odnosno sve obavezne uslove za dodjelu srebrnog Pečata rodne ravnopravnosti za javne institucije. Ovaj napredak ne samo da potvrđuje predanost VSTV-a većem stepenu ravnopravnosti spolova i osnaživanja žena unutar svojih nadležnosti, već i predstavlja značajan korak ka procesu pristupanja Evropskoj uniji, gdje je ravnopravnost spolova jedan od osnovnih principa. |
Inicijativa „UNDP Pečat rodne ravnopravnosti“ za javne institucije je sveobuhvatni alat za reformu javne uprave koji pomaže stvaranje nove generacije javnih politika i donosilaca odluka kako bi se smanjile diskriminatorne norme, unaprijedile vještine i kapaciteti javnih institucija za pružanje rodno odgovornih javnih politika i usluga. U pitanju je globalni program transformacije, posebno dizajniran za javne institucije koji ima za cilj podržati, prepoznati i promovisati javne institucije koje se obavezuju na unapređenje ravnopravnosti spolova i osnaživanje žena unutar svojih institucija.
UNDP, uz koordinaciju sa Agencijom za ravnopravnost spolova Bosne i Hercegovine Ministarstva za ljudska prava i Izbjeglice BiH kao ključnog partnera, podržava javni sektor u svim fazama procesa uvođenja principa ravnopravnosi spolova i institucionalne transformacije kroz izgradnju kapaciteta, prilagođene alate, tehničko savjetovanje i međusobnu razmjenu iskustava.
Podsjećamo da je VSTV BiH usvojilo Strategiju za unapređenje rodne ravnopravnosti u bh. pravosuđu 2020. godine, čime je BiH postala prva zemlja u regiji sa takvim dokumentom. Ova strategija služi kao osnova za kreiranje individualnih akcionih planova svih pravosudnih institucija u BiH s ciljem unapređenja principa ravnopravnosti spolova.
VSTV BiH će nastaviti s implementacijom aktivnosti za jačanje mehanizama za ravnopravnost spolova i kapaciteta, što će omogućiti intenzivnije osnaživanje žena na radnom mjestu. To će uključivati poštivanje međunarodnih konvencija kojih je Bosna i Hercegovina potpisnik, osiguranje poštovanja svih zakonskih prava u oblasti radnih odnosa u BiH, te unapređenje institucionalnih politika i praksi u oblasti ravnopravnosti spolova.
UNDP djeluje u oko 170 zemalja i teritorija kako bi eliminisao rodne nejednakosti kroz niz ciljanih programa i strategija usmjerenih na rod u cilju ubrzavanja strukturalnih transformacija. U partnerstvu sa vladama, organizacijama civilnog društva, privatnim sektorom, akademskom zajednicom i think-tankovima, UNDP se zalaže da ravnopravnost spolova ostane centralna tema u polju razvoja i da se potrebe, iskustva i doprinosi žena i djevojčica uzimaju u obzir prilikom donošenja odluka.